گاهی من...

روزنوشته ها

گاهی من...

روزنوشته ها

گاهی من...
آخرین نظرات

۱ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

سه شنبه, ۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۳۱ ب.ظ

اندوه چاقی!


وزن اضافه با بچه هایم آمد و در این حدود دو دهه، هی اضافه و کم شد اما اصلش ماند و این روزها نمی‌دانم چرا عزم فتح مرا کرده‌است.

از بچگی شوق کودکانه و تمام‌نشدنی و بی‌توجیهی به تماشای قیافه خودم در آینه داشته‌ام اما این روزها نمی‌توانم فربهی روزافزون و بی‌منطق و ترسناکی که وبالم شده را نادیده بگیرم و هم‌چنان به آینه لبخند بزنم! 

جملات مثبت هی صف می‌کشند که:‌ خودت را چنان که هستی بپذیر و شهامتت را نباز و ... اما مدتی است که دیگر چنگ انداختن به دامان عزت و کرامت نفس اصلا آسان نیست. هیچ رقمه نمی‌توانم این بیست کیلوی اضافه را به اندازه اصل اندازه خودم، خودم بدانم. بیست کیلویی که حداقل ده کیلویش اصلا نمی‌داند چه‌کاره و از کجاست، همین‌جور علاف و سرگردان در اقلیم وجود آواره مانده‌است.

واقعا چه فضیلتی است در کمر باریک که همه استغنا و بیخیالی مرا به چالش کشیده‌است؟ نمی‌دانم شاید سندی است نشانه عزم جزم و همت والا، شاید آینه‌ای است مقابل پختگی و جوان‌بختی و زیستن درست و انسانی! 

بدنم با این بیست کیلوی اضافه یادآور سکون  است و خمودگی،‌سکونی نه از جنس ثبات و آرامش که از قماش محبوسی و استیصال.

بدنم با این بیست کیلوی اضافه، تناسباتی کودکانه یافته و این کودکی نابهنگام و ناگزیر‌،نه از جنس طراوت و صفا که از جنس اعوجاج و جاماندگی است. 

بدنم با این بیست کیلوی اضافه شهادتی خاموش است به این که این آدم راه شادمانی را بلد نیست و فقدان سرتونین و اندروفین طبیعی و تمیز را با خوراک جبران می‌کند.

و از همه غم‌انگیزتر این‌که 

بدنم با این بیست کیلو وزن اضافه، تصدیق روشنی به این حقیقت است که برای پردازش خوراک بیش از حد نیازم چقدر به محیط زیست لطمه زده‌ام.

این بیست کیلوی اضافه را نمیتوانم خودم بدانم و از اینرو احساس می‌کنم روحم در آن راه نیافته و مثل مرده‌ای این سو و آن سو حملش می‌کنم.

این همدم مرده همیشگی مدتی است که بدجور مرا آلوده خودش کرده و نمی‌گذارد صدای زلال و روشن خود واقعیم را وسط لایه‌های ابهام و کدورت و چربی دریابم.

***

سلام خدا و پاکانش بر امنیت و چالاکی و زیبایی و عشق

شهادت میدهم که من واقعی اسیر است در چنگال این مهمان ناخوانده

رحمی نما بر من

به حق رافتت ای پرورگار سبکباری و سبکبالی!۱۳ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۰۷ شهریور ۹۶ ، ۲۲:۳۱
نجمه عزیزی